huśtawka

Neurexan® jest dostępny w dwóch wielkościach opakowań zawierających 25 lub 50 tabletek:

  • wygodna tabletka rozpuszcza się w ustach
  • nie trzeba jej popijać wodą
  • lek można przyjmować w ciągu dnia, kiedy potrzeba, jak i przed snem

Neurexan® - aby pacjent był aktywny w ciągu dnia i przesypiał noc

Neurexan® zaczyna działać szybko po zażyciu,1,2 aby zredukować napięcie nerwowe, niepokój oraz poprawić jakość snu w nocy. Poczucie spokoju i równowagi emocjonalnej w ciągu dnia ułatwia zasypianie wieczorem i nieprzerywany sen.
Ponadto, Neurexan pozwala lepiej walczyć ze stresem,3 jednocześnie nie powodując porannego zmęczenia i spowolnienia reakcji. Może być stosowany przez kierowców.


1 Dimpfel W. Psychophysiological effects of Neurexan® on stress-induced electropsychograms. A double blind, randomized, placebo-controlled study in human volunteers. Meeting of the International Cell Stress Society 2007; 3B_01_P (abst).

2 R. Jachowicz, A. Krupa – Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej. Kierunki badań, technologie. Farmacja Polska 2010, 66 (6): 443-447.

3 Zgodnie z Charakterystyką produktu leczniczego, pkt. 5.1.

4 Hübner R. et al. The Scientific World Journal (9): 733-745.

łąka

Zalety terapii lekiem Neurexan®

Jak działa Neurexan®?

Neurexan® zawiera 4 naturalne substancje czynne, które pomagają przerwać koło przewlekłego stresu:

stres krąg

Napięcie nerwowe, stres spowodowane trudnymi sytuacjami mogą kumulować się w ciągu dnia.

Po napiętym, pełnym emocji dniu, nasze pobudzenie nerwowe, niepokój, zgromadzone w ciągu dnia mogą prowadzić do nieefektywnego snu - problemów z zasypianiem oraz wybudzania się w trakcie nocy.

Brak efektywnego snu w nocy powoduje zmęczenie, nasilenie się napięcia nerwowego w ciągu następnego dnia i zmniejsza naszą odporność na stres.

Neurexan® pomaga wyciszyć się w ciągu dnia, zredukować napięcie emocjonalne i niepokój, kiedy jest taka potrzeba, wspiera koncentrację, a jednocześnie pozwala lepiej spać w nocy, tym samym pomaga przerwać koło przewlekłego stresu.

Neurexan® zawiera 4 naturalne substancje czynne o wielotorowym działaniu.1-4 Składniki leku wpływają na te obszary mózgu, gdzie zachodzą kluczowe procesy sygnalizacyjne w sytuacji stresu i napięcia nerwowego, czyli wywierają działanie w obszarze ośrodkowego układu nerwowego.

Neurexan® wpływa na zdolności sygnalizacyjne neuroprzekaźnika GABA5 (kwasu gamma aminomasłowego), który odgrywa kluczową rolę w odpowiedzi organizmu na stres.

Z badań wynika, iż Neurexan® może redukować natężenie transmisji sygnałów o stresie w organizmie, a jednocześnie wzmacnia sygnalizację przeciwną - „już po stresie”. To pomaga nam lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach, ponieważ nie czujemy w pełni wpływu siły reakcji naszego organizmu na stres.

1 Beata Gapys, Anna Raszeja-Specht, Hanna Bielarczyk - Rola cynku w procesach fizjologicznych i patologicznych organizmu, Diagn Lab 2014; 50(1): 45-52.

2 Assesment report on Passiflora incarnata L., herba, European Medicines Agency Science Medicines Health, 2014.

3 Assesment report Avena sativa L., European Medicines Agency, Evaluation of Medicines for Human Use, 2008.

4 Wilfried Dimpfel, Andreas Wetzlar - Mechanism of action of low dose preparations from Coffea Arabica, Gelsemium and Veratrum based on in vivo and in vitro, Journal of Behavioral and Brain Science, 2015, 5, 368-380.

5 Gothel D. Altern Ther 2011;17(2 Suppl): S32-S40.

kliknij, aby uzyskać więcej szczegółów
zamknij więcej szczegółów

4 naturalne substancje czynne

Izowalerian cynku:
Owies zwyczajny:
Męczennica cielista:
Kawa arabska:
Box1
Schatten Background
  • Męczennica cielista:
  • Owies zwyczajny:
  • Izowalerian cynku:
  • Kawa arabska:
Męczennica cielista:

Passiflora występuje naturalnie w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Lecznicze właściwości jej przepięknych kwiatów znali już Majowie i Aztekowie. Stosowali je jako środek wyciszający, uspakajający, przeciwbólowy. Męczennica jest także dziś stosowana w wielu krajach Ameryki Łacińskiej w leczeniu nerwowości, niepokoju, problemów ze snem, a jej tradycyjne zastosowanie w krajach Unii Europejskiej jest dobrze udokumentowane. Pomaga w przypadku zmęczenia, obniżonego nastroju i konieczności radzenia sobie ze stresem. Wspiera powrót do równowagi emocjonalnej.

Jej lecznicze właściwości znali już amerykańscy Indianie, stosując ją jako środek wyciszający, uspokajający, przeciwbólowy i przeciwkaszlowy.

Indiańskie plemiona, np. Cherokee, stosowały owoce i korzenie passiflory w leczeniu stanów zapalnych, problemów z wątrobą, w napięciu nerwowym. Aztekowie stosowali różne części roślin w leczeniu niepokoju i bezsenności, jak również do leczenia innych problemów zdrowotnych. Skład chemiczny passiflory jest dobrze znany. Roślina ta zawiera różne substancje, które mają działanie wyciszające: alkaloidy indolowe, flawonoidy, glukozydy. Eksperci uważają, że to właśnie synergia działania tych różnych aktywnych składników wyjaśnia skuteczność męczennicy cielistej.

Z badań nad Passiflora incarnata wynika, iż składnik ten wpływa na receptory sygnałowe nerwów w centralnym układzie nerwowym w mózgu, wywołując działanie uspokajające.

Czy wiesz że…?

  • … owocem passiflory jest marakuja o owalnym kształcie, pomarańczowa, mięsista, zawierająca węglowodany, prowitaminę A, witaminy B i C, wapń, fosfor, żelazo i błonnik.
  • … nazwa rośliny, „męczennica”, odnosi się do męki Chrystusa. Nazwa rośliny pochodzi od łacińskich słów: passio, czyli cierpienie orazo flos, czyli kwiat. Poszczególne elementy budowy kwiatu passiflory z symbolami Męki Pańskiej skojarzył Włoch, Jacomo Bosio. Przyglądając się szczegółom kwiatu dostrzegł koronę cierniową, młoty, gwoździe, lance i sznury.
kliknij, aby uzyskać więcej szczegółów
zamknij więcej szczegółów
Owies zwyczajny:

Od czasów epoki brązu zboże to jest uprawiane do celów żywieniowych i powszechnie wykorzystywane do produkcji chleba, płatków śniadaniowych, a nawet do warzenia piwa. Jest źródłem białka, wapnia, magnezu, krzemu, potasu, żelaza oraz witamin. Owies uznano za cudowny środek odżywczy z uwagi na liczne korzyści dla zdrowia, m.in. obniżanie poziomu cholesterolu, wysokiego ciśnienia, działanie wzmacniające organizm w okresie jego osłabienia, wyczerpania psychicznego czy fizycznego oraz poprawę jakości snu. Pomaga także utrzymać układ nerwowy w dobrej kondycji.

Owies wspiera stabilizację poziomu cukru we krwi - zapobiega wywieraniu wpływu przez inne pokarmy oraz napoje na zmiany poziomu cukru we krwi, chroniąc tym samym organizm przed wahaniami poziomu cukru w ciągu dnia. Gdy mamy do czynienia z wahaniami poziomu cukru we krwi, pojawia się poczucie zmęczenia w ciągu dnia, brak koncentracji, apatia, a także wahania nastroju i poirytowanie.

Owies także zawiera magnez, pierwiastek wspierający działanie wielu enzymów naszego organizmu, niezbędnych dla prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Magnez bierze np. udział w syntezie DNA, czy syntezie wysokoenergetycznych związków magazynujących energię (np. ATP). Ma za zadanie regulować pracę układu nerwowego. Hamuje uwalnianie z zakończeń nerwowych dwóch neuroprzekaźników - adrenaliny i noradrenaliny - związków w dużych ilościach wytwarzanych i wydzielanych w reakcjach stresowych. Zatem stres i napięcie nerwowe powodują wzrost zapotrzebowania organizmu na magnez. Neurexan, dzięki zawartości owsa, zawiera także magnez.

kliknij, aby uzyskać więcej szczegółów
zamknij więcej szczegółów
Izowalerian cynku:

Izowalerian cynku łączy w sobie dobroczynne działanie cynku i waleriany na układ nerwowy, wspierając organizm w trudnościach z zasypianiem i zdenerwowaniu. Składnik ten pomaga przy wyczerpaniu nerwowym, niweluje uczucie zmęczenia w ciągu dnia, a także wspiera organizm przy bezsenności w nocy, bez efektu „porannego kaca”, czy porannej senności.

Kawa arabska:

Choć może się to wydawać dziwne, że Neurexan®, lek na uspokojenie i poprawę jakości snu ma w składzie kawę znaną jako składnik pobudzający, to decyzja ta ma poparcie naukowe. Otóż cząsteczka kofeiny wygląda bardzo podobnie, jak adenozyna, neuroprzekaźnik w ośrodkowym układzie nerwowym. To właśnie adenozyna odpowiada za to, iż czujemy się zmęczeni czy senni. Adenozyna działa bowiem jako wskaźnik metaboliczny, dający informacje o stanie energetycznym komórek. Powstaje ona w sytuacji stresowej lub wysiłkowej dla komórki i chroni ją przed „przepracowaniem”. Kofeina, upodabniając się do adenozyny, blokuje receptory w mózgu, które są nastawione na wychwytywanie informacji „jestem zmęczony”, „mam wszystkiego dość”. Ta blokada wpływa na inne neurotransmitery i ich aktywność sygnalizacyjną. Kofeina zwiększa w mózgu produkcję dopaminy, hormonu szczęścia, poprawiając nasze samopoczucie.

Kofeina wpływa także na wzrost poziomu serotoniny w mózgu, co zmniejsza tendencję do obniżonego nastroju i ułatwia zrelaksowanie się. Niedobór tego hormonu powoduje bowiem chaos w komunikacji komórek nerwowych.
Dlatego rano, gdy mamy gorszy humor, potrzebujemy naszej kawy, by poprawić samopoczucie i przygotować się na pełen wyzwań dzień.

Kawa arabska, zawarta w małej dawce w leku Neurexan®, ma zatem za zadanie zredukować wzmożone napięcie nerwowe w przypadku sytuacji stresowych, pomóc zrelaksować się i poprawić nastrój, ułatwiając spokojny sen.

Kawa pochodzi z Etiopii, gdzie owoce kawowca były wykorzystywane już w I tysiącleciu p.n.e. Obecnie uprawiana jest w wielu krajach Afryki. Nasiona z Kenii i Tanzanii są znane z najwyższej jakości. W Europie kawa pojawiła się około XVI wieku. Kawa arabska (Coffea arabica) to najbardziej ceniona odmiana kawy. Pochodzi z gór Jemenu oraz z Półwyspu Arabskiego, stąd nazwa tej odmiany. Zawiera dużo mniej kofeiny, niż inne odmiany.

Kupcy z Wenecji w późnej epoce renesansu słynęli z obrotu dobrami luksusowym z Afryki Północnej, stąd Wenecja stała się portem otwierającym kawie drzwi do Europy. Niemiecki lekarz Leonhard Rauwolf był pierwszym Europejczykiem, który wspominał kawę w swoich opisach podczas podróży do Wenecji w 1573 roku. Domy kawy były hitem w stolicach Europy, a spotkania biznesowe i towarzyskie stały się okazją do picia kawy, które stało się ulubioną rozrywką dla wielu osób. Dziś po prostu kontynuujemy tę tradycję.

kliknij, aby uzyskać więcej szczegółów
zamknij więcej szczegółów

Jak stosować Neurexan®

Neurexan® 25 tabletek

Dawkowanie: Dorośli i młodzież od 12 lat: 1 tabletka 3 razy dziennie. Początkowo, w nasilonych objawach, można stosować po 1 tabletce co ½ godziny – 1 godzinę. Nie należy przekraczać dawki 12 tabletek na dobę. Następnie należy kontynuować leczenie zwykle zalecaną dawką. Dzieci poniżej 12 lat: według wskazań lekarza. Dzieci poniżej 2 lat: nie stosować.

Sposób podawania: Tabletki należy przyjmować na co najmniej 30 minut przed posiłkiem. Należy rozpuścić tabletkę w ustach przed połknięciem. W przypadku podawania leku dziecku, szczególnie poniżej 6 lat, zaleca się rozkruszyć tabletkę i rozpuścić w niewielkiej ilości wody, aby nie doszło do zakrztuszenia. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Pliki do pobrania

Kliknij tutaj, aby pobrać broszurę informacyjną o leku Neurexan®

Broszura informacyjna o leku Neurexan®
Broszura informacyjna o leku Neurexan® PDF 1 MB
Często zadawane pytania

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat leku Neurexan®.

Question Answer
Czy mogę stosować Neurexan® równolegle z innymi lekami?

Neurexan® zawiera składniki pochodzenia naturalnego i jest dobrze tolerowany. Może być stosowany razem z innymi lekami. W razie wątpliwości wskazana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Czy można stosować Neurexan® na pusty żołądek?

Tak, tabletka leku Neurexan® rozpuszcza się w ustach i nie zawiera składników, które mogłyby zakłócać pracę żołądka. Neurexan® najlepiej przyjmować zachowując ok. 30-minutowy odstęp między zażyciem leku a posiłkiem.

Jak długo muszę czekać, aż Neurexan® zacznie działać?

Neurexan® zaczyna działać wówczas, gdy tabletka rozpuści się w ustach. Oczywiście, indywidualna reakcja na lek zależy od organizmu. Zazwyczaj, efekt wyciszający odczuwamy po ok. 20 minutach od zażycia leku, a pełen efekt uspokajający powinien rozpocząć się w ciągu 1) godziny po przyjęciu leku.

1) Dimpfel W. Psychophysiological effects of Neurexan® on stress-induced electropsychograms. A double blind, randomized, placebo-controlled study in human volunteers. Meeting of the International Cell Stress Society 2007; 3B_01_P (abst).

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania leku Neurexan®? Jeśli tak, to jakie?

Neurexan® zawiera laktozę. Nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy - galaktozy.

Czy Neurexan® zawiera hormony?

Nie, Neurexan® nie zawiera hormonów, więc nie będzie miał wpływu na poziom hormonów Twojego organizmu.

Czy moje zachowanie może się zmienić podczas stosowania leku Neurexan®?

Neurexan® przynosi ulgę w stanach wzmożonego napięcia nerwowego, niepokoju i zaburzeniach snu - wycisza, ułatwia radzenie sobie ze stresem, wspomaga koncentrację w ciągu dnia i pomaga lepiej spać w nocy. Nie powoduje sedacji, nie wywołuje uczucia "ciężkiej głowy".

W jaki sposób jeden lek może sprawić, że będę aktywna w ciągu dnia i jednocześnie prześpię noc?

Neurexan® ma działanie uspokajające i relaksujące, pomaga jednocześnie poprawić jakość snu. Nie powoduje senności w ciągu dnia, pozwala skupić się i lepiej radzić sobie ze stresem. Jego dwutorowe działanie polega więc na tym, iż pozwala być spokojnym, skoncentrowanym, aktywnym w ciągu dnia, a także lepiej spać w nocy.

Czy mogę polecić Neurexan® rodzinie i znajomym, czy zaleca się kontakt z lekarzem?

Neurexan® jest lekiem dostępnym bez recepty, dobrze tolerowanym, więc można polecić go znajomym i członkom rodziny. Neurexan jest dostępny wyłącznie w aptece. Jednakże, jeśli objawy utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem

Czy lek Neurexan® mogę kupić bezpośrednio w aptece?

Tak, Neurexan® jest lekiem bez recepty, więc można go kupić bezpośrednio w aptece.

Co się dzieje w przypadku zażycia zbyt wielu tabletek Neurexan®?

Neurexan® jest dobrze tolerowany przez organizm, więc nie powinno być poważnych problemów dla zdrowia. W przypadku zażycia większej dawki leku niż rekomendowana dawka dzienna (12 tabletek), należy się skontaktować z lekarzem lub farmaceutą .

Czy istnieje ryzyko uzależnienia podczas stosowania leku Neurexan®?

Neurexan® zawiera naturalne substancje czynne, które nie uzależniają, więc nie ma niebezpieczeństwa uzależnienia się podczas stosowania tego leku. Można bezpiecznie przerwać przyjmowanie leku na każdym etapie, gdy poczujesz, że wsparcie nie jest Ci w tym momencie potrzebne, a wrócić do stosowania leku, gdy stres czy kłopoty ze snem ulegną nasileniu.

Czy mogę wzmocnić działanie leku stosując go z innymi lekami bądź suplementami diety?

Neurexan® został opracowany do stosowania samodzielnie w przypadku wzmożonego napięcia nerwowego, stresu, kłopotów ze snem. Terapia lekiem Neurexan nie koliduje z innymi lekami (np. terapią substancjami chemicznymi) lub suplementami diety, ale nie ma dowodów naukowych na to, że przyjmowanie kilku produktów o podobnym działaniu zwiększy skuteczność terapii. Obciążanie organizmu zbyt dużą ilością produktów wspomagających nie jest także korzystne.

Czy lek Neurexan® wpływa na alergie, taką jak alergia słoneczna lub nietolerancja laktozy?

Neurexan® zawiera laktozę. Nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy- galaktozy. Dalsze skutki uboczne nie są znane. Pacjent nie powinien stosować leku Neurexan, gdy ma stwierdzoną nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub na substancję pomocniczą zawartą w leku.

Czy mogę prowadzić samochód kiedy stosuję lek Neurexan®?

Neurexan® nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych. Nie prowadzono badań, ani nie zanotowano żadnych zgłoszeń dotyczących wpływu produktu leczniczego na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn. Pacjenci cierpiący na zaburzenia snu powinni wziąć pod uwagę, że sama dolegliwość może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Czy Neurexan® pomoże mi, gdy mam poczucie niepokoju, strachu przed egzaminem, lataniem lub gdy cierpię na klaustrofobię?

Neurexan® może pomóc w redukcji takich objawów, jak nerwowość, niepokój, pomoże poradzić sobie ze stresującą sytuacją, „ukoić umysł”, ale lekiem nie zwalczymy obaw i barier w naszej psychice. Aby poradzić sobie np. z klaustrofobią, czy strachem przed lataniem samolotem, warto porozmawiać z lekarzem specjalistą o przyczynach istnienia takich barier w naszej głowie.

Więcej pytań i odpowiedzi
Reading woman

Bądź w pełni aktywna w ciągu dnia

Neurexan® to skuteczny lek zapewniający naturalne wsparcie w radzeniu sobie ze stresem.

czytaj więcej
Sleeping woman

Popraw jakość Twojego snu w nocy

Neurexan® wspiera organizm w wyciszeniu i efektywnym odpoczynku w nocy.

czytaj więcej

Niniejszy serwis korzysta z plików cookies celem realizacji usług zgodnie z Polityką Plików Cookies . Informujemy, iż istnieje możliwość określenia warunków przechowywania lub dostępu do plików cookies za pomocą przeglądarki. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w plikach cookies wybierz opcję Zamknij. W przypadku, gdy nie wyrażasz zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij